Some updates/thoughts/ramblings from me today.

1. Eating healthy is both cheaper and more expensive.  It's cheaper because I can buy ingredients that last for multiple meals for cheaper than a lot of processed stuff that lasts for one meal.  Like a tub of oatmeal for $3 lasts WAY longer than a box of Jimmy Dean D-lites for $6.  But it's also more expensive as I try to buy some things more organic.  Some things are about the same cost as the non-organic counterpart.  But some others are way more.  I try to balance what I buy (looking at the dirty dozen) organic and what I just buy regular to help this out.  I also tend to buy things I will eat daily organic because I feel like so many exposures are worth the expense.

2.